Nomenklatura

Kalendarze

Kalendarz przyszły

W kalendarzu tym są wyświetlone przyszłe kartki kalendarza. Można je przewijać dowolnie w stronę przyszłości.

Każda kartka ma wypisany numer miesiąca oraz skrót dnia tygodnia a na pasku pod kartkami znajdują się nazwy miesięcy.

Kalendarz używa zdarzeń wielokrotnych i jednorazowych.

Kalendarz przeszły

Kalendarz zdarzeń minionych zawiera tylko kartki tych dni, które posiadały jakieś zdarzenia i które miały być zapamiętane po minięciu terminu (patrz konfiguracja zdarzeń powtarzalnych i konfiguracja aplikacji).

Na każdej kartce wyświetlony jest dzień miesiąca i dzień tygodnia, a pod kartką - skrót nazwy miesiąca.

Kartki mogą być widoczne maksymalnie 365 dni po upłynięciu terminu, ale wartość ta jest konfigurowalna????

Szerokość tego kalendarza nie może przekraczać 10% szerokości całego okna aplikacji. Może być jeszcze bardziej ograniczana za pomocą ustawień aplikacji -->

Zdarzenia

Zdarzeniem nazywam w tej aplikacji jakąkolwiek informację, która ma być zapamiętana w związku z określoną datą. Może to być spotkanie z szefem, imieniny teściowej lub cotygodniowe wyjście na piwo. Zdarzenia przyporządkowane są do dnia. Nie ma możliwości przyporządkowania godzin, chociaż można w opisie zdarzenia wpisać: "17.00 piwo".

W tej aplikacji zdarzenia dzielimy na trzy typy. Są one różnie obsługiwane w zależności od typu.

Zdarzenia jednokrotne

Zdarzenie jednokrotne to po prostu jakaś informacja, która występuje tylko raz (np. "Szklana pułapka na Polsacie" albo "Wesele kuzynki").

Tworzenie zdarzeń jednokrotnych. Zdarzenie jednokrotne dodajemy klikając na wybranej kartce dnia i wpisując dowolny tekst w dolnej części okienka zdarzeń. Jeśli jakieś zdarzenie już tam było zapisane, to po prostu możemy dodać nową linię. Zapisanie zdarzenia odbędzie się po naciścnięciu klawisza OK (zawsze) lub (jeśli tak wynika z ustawień aplikacji) także po jakimkolwiek zamknięciu okienka (oprócz guzika Anuluj).

Modyfikacja zdarzeń jednokrotnych. Zdarzenie jednokrotne modyfikujemy klikając w kartkę wybranego dnia i edytując treść zdarzenia indywidualnego w oknie zdarzeń, a następnie akceptując zmianę analogicznie jak przy tworzeniu zdarzenia jednorazowego.

Usuwanie zdarzeń jednokrotnych. Aby usunąć zdarzenie jednokrotne należy kliknąć w kartkę wybranego dnia i usunąć cały opis zdarzenia jednokrotnego z okna zdarzeń a następnie zaakceptować zmianę analogicznie jak przy tworzeniu zdarzenia jednorazowego.

Automatyczne usuwanie zdarzeń jednokrotnych. Zdarzenia jednokrotne są automatycznie usuwane po minięciu terminu. Jeśli w ustawieniach aplikacji ustawione jest, że zdarzenia jednokrotne mają być przechowywane przez n dni, to na bazie usuwanego zdarzenia jednokrotnego tworzone jest zdarzenie minione które zostanie automatycznie skasowane po n dniach.

Zdarzenia wielokrotne

Zdarzenie wielokrotne to zdarzenie, które się powtarza i raczej chcielibyśmy utworzyć wszystkie powtórki automatycznie (np. squash w każdy piątek do wakacji, urodziny żony co roku do...).

W aplikacji wyrózniamy kilka typów powtarzalności zdarzeń wielokrotnych:

  • w dni tygodnia - w określone dni/dzień tygodnia, np. w każdy wtorek i czwartek, co piątek, itp.

  • codzienne - czyli w odstępach liczonych w dniach, np. codziennie, co drugi dzień, co 13 dni, itp.

  • cotygodniowe - w odstępach tygodniowych, np. co tydzień, co 2 tygodnie, co 7 tygodni, itp.

  • comiesięczne - w odstępach miesięcznych, np. co miesiąc (każdego 28 dnia miesiąca), co drugi miesiąc, itp. Uwaga: przy ustawieniu zdarzenia na "co miesiąc, każdego 31 dnia miesiąca" zdarzenie nie wystąpi w miesiącach które mają 30 lub mniej dni

  • coroczne - w odstępach rocznych, np. co roku 28 lutego, co 3 lata, itp. Uwaga: przy ustawieniu zdarzenia na "co rok, 29 lutego" zdarzenie wystąpi tylko w latach przestępnych

Dodawanie zdarzeń wielokrotnych. Zdarzenia wielokrotne są dodawane za pomocą okienka ustawień aplikacji. Można też utworzyć zdarzenie wielokrotne na podstawie istniejącego już indywidualnego - w tym celu klikamy prawym klawiszem myszki na kartce ze zdarzeniem powtarzalnym, wybieramy pozycję menu - Dodaj zdarzenie powtarzalne i wybieramy podmenu z tekstem, który zostanie dodany. W wyniku tego otworzy się okienko ustawień aplikacji, ale już z wypełnionym tekstem (takim samym jak zdarzenie indywidualne) i wypełnioną datą początkową (taką, jaką ma kliknięta przez nas kartka kalendarza).

Modyfikacja zdarzeń wielokrotnych. Tylko modyfikowanie opisu zdarzeń wielokrotnych jest możliwe.

Usuwanie zdarzeń wielokrotnych. Usuwanie zdarzeń wielokrotnych odbywa się przy pomocy okienka ustawień aplikacji

Automatyczne usuwanie zdarzeń wielokrotnych. Zdarzenie wielokrotne jest usuwane z konfiguracji jeśli data zakończenia określona w konfiguracji zdarzenia wielokrotnego już minęła i jeśli konfiguracja aplikacji na to pozwala. Poszczególne podzdarzenia zdarzenia wielokrotnego mogą być konwertowane na zdarzenia minione jeśli tak zostało ustawione w konfiguracji zdarzenia wielokrotnego.

Zdarzenia minione

Zdarzenia minione, to zdarzenia w przeszłości, czyli takie, których termin minął. Wyświetlane są tylko na kalendarzu zdarzeń minionych.

Tworzenie zdarzeń minionych. Zdarzenia minione tworzone są automatycznie na podstawie zdarzeń jednokrotnych i wielokrotnych, których czas już minął. Jeśli w danym dniu wystąpiło kilka zdarzeń wielokrotnych i/lub zdarzenie jednokrotne, to opisy tych wszystkich zdarzeń są łączone i powstaje tylko jedno zdarzenie minione.

Usuwanie zdarzeń minionych. Usuwanie zdarzenia minionego odbywa się poprzez kliknięcie kartki dnia na kalendarzu minionym, wykasowaniu w okienku zdarzeń treści i naciśnięciu klawisza OK lub zamknięciu okienka zdarzeń, jeśli zamknięcie akceptuje zmiany (patrz ustawienia aplikacji).